Alkotók Múzeuma - NTP-TM-13-0089 szakmai beszámolója

A Balatoni Múzeum 2014-ben sikeresen pályázott a Nemzeti Tehetség Program 'Az általános iskolai, középiskolai, szakiskolai, kollégiumi, valamint a kulturális intézményekben működő tehetséggondozó műhelyek támogatása" c. pályázatán az "Alkotók Múzeuma” (NTP-TM-13-0089) program megvalósítására.

A Balatoni Múzeum célul tűzte ki, hogy a Zöldmező Utcai Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménnyel meglévő szoros kapcsolatát tovább erősíti. Az említett intézményből tehetséges fiatalok alkotómunkáját kibontakoztatja, felkutatja a szunnyadó tehetségeket. Mindebbe szakemberek segítették a múzeum törekvését. Új – eddig a tehetséges fiatalok számukra nem ismert – technikákat ismertek és sajátítottak el.

A program tervezésekor célunk volt 15 olyan tehetséges, de fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű fiatal gondozása, akik a tanulmányaik során jó eredménnyel teljesítenek, jó képességekkel rendelkeznek a kézműves tevékenységek terén. A tehetséggondozó műhelyfoglalkozások keretében 15 fogyatékkal élő, de kézügyességgel megáldott fiatallal foglalkoztunk. A foglalkozások során két kézműves tevékenységgel ismerkedhettek meg: vizuális technikákkal és a kerámiaművességgel.
A vizuális technikák közül elsajátították a portrékészítés alapjait, megismerkedtek a grafittal történő rajzolással, a pasztell festék használatával. Megtanulták a színek árnyalását, keverését, a tónusolást. Festettek vászonra, parafára, fóliára, fekete kartonra.
A kerámiaművesség keretében elsajátították az elméleti alapokat, a hurka technikát és a préselés technikáját.
A fent ismertetett technikát a diákok a vártnál könnyebben és szebben sajátították el.

A program a Nemzeti Tehetség Program keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet támogatásával valósult meg.

péntek, 03 október 2014 08:56